Ön bölge dişlerde uygulanan Estetik Dolgu işlemi farklı isimlerle de anılmaktadır. Kompozit Lamine, Yaprak Kompozit, Bonding aynı şeyi ifade etmektedir. Bu işlem son yıllarda daha da gelişen estetik dolgu maddeleri, bukalemun efektleri, uygulandığı dişin rengini yansıtma özellikleri sayesinde daha popüler hale gelen, profesyonel titiz bir çalışma gerektiren, estetik dolgu sanatıdır. Dolgu rengi dişten ayırt edilemeyecek şekilde sağlanır.

Özellikle ön grup dişlerin estetiğinin sağlanması, diastemaların için sıklıkla çalışılan bir tedavi şeklidir. Tedavi süresinin hızı ve hemen sonuç alınması tekniği öne çıkartmaktadır. İşlem uygulanacak hastanın doğru seçimi yani doğru endikasyon ile uzun ömürlü sonuçlar alınmaktadır. Porselen lamine ile kompozit lamine(Bonding) farkı en sık karşılaştığımız sorunlardandır. Yaprak porselen ölçü ile indirekt olarak laboratuvar ortamında hazırlandığı içim polidiastema gibi çok yaygın aralık olan dişlerde daha uygun olmaktadır.

Ne zaman bonding yapılır?

Anterior dişlerde, Aralanmaların, şekil renk bozukluklarının, uyumsuz dolguların varlığında dişlere hiç zarar vermeden özel adeziv sistemler yardımı ile dolgu malzemesi gerekli bölgelere uygulanır. Tedavi başlanıldığında diş eti sağlığı büyük kıstastır. Diş etleri kanamalı ve iltihaplı olan kişilerde öncelikli diş eti tedavileri, sonrasında estetik işlemler uygulanmalıdır. Önemli konulardan diğeri bu yapılan estetik dolgunun ideal bir şekilde cilalanması, fazlalıkların alınmasıdır. Bu sayede renklenme sorunu yaşanmaz.

Estetik dolgu renklenir mi?

Porselen lamineye göre renklenme oranı daha yüksektir. Bunun engellenmesi için özel lastik ve polisaj setleri kullanılmalıdır. İdeal dolgudaki renklenme standart dişlerdeki kadar olur 6 ay – 1 yılda bir yapılacak kontrollerde temizlik yapıldığında tüm dişlerde içsek renkler renkler elde edilir.

Bonding aşamaları nelerdir?

İlk olarak ilk randevuda hekimin bilmesi gerek şey hastanın estetik beklentisinin ne olduğudur. Bu beklentiyi karşılayabilecek yol tedavi planını oluşturur. Gerektiğinde diş etleri sağlıklı hale getirilir ve sonrasında işlem uygulanır. Diş yüzeyinde plak vb. artıklar, mine yapısındaki bozukluklar diş-dolgu bağlantısını bozmaktadır. 1 günde işlem bitirilir. Dolgu adedine göre 1-3 saat arasında işlem sürer.  İdeal sonuçta diş, diş eti, dolgu uyumu sağlanır ve uzun ömürlü bir tedavi sağlanmış olur.

Bonding fiyatları ne kadar?

Fiyatlar klinikten kliniğe değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 2 adet standart dolgu fiyatına yapılmaktadır.

Bonding kırılırsa ne olur?

Kırılma çok görülen bir durum değildir fakat tamiri kolaydır. Yine diğer dolgu materyalleri ile tamamen kaynaşarak tamir ya da ekleme olduğu görüntüsü vermez. Orijinal halinde korunur.