Koruyucu diş hekimliğinde amaç dişlerin zamanla gelişebilecek olumsuzluklara karşı korunması ve  dişlerde oluşan problemleri çözerek daha büyük problemlerin oluşumunu önlemektir.

Bu alan diş hekimliğinin genel amacını minimal invaziv bir şekilde yansıtmaktadır. Örneğin çocukluk dönemini ele alırsak; çocuğun dişlerinde oluşacak çapraşıklıklar, derin çürükler önlenerek gelecek daha sağlıklı bir sitem kurulabilmektedir. Düzenli kontrollerin önemsenmesinin sebebi budur. Hekim tarafından belirlenecek 6ay-1yıl kontroller tedavinin temelidir. Daha pahalı ve yorucu tedavilere karşı bir sigorta gibi düşünülmelidir.

  • Dişler detaylı muayeneden başlayarak kontrol altında tutulur.
  • Ağız Hijyeni Eğitimi ile başlanır. Ağız bakımı kontrol edilir.
  • Dişlere gerekli koruyucu, tedavi edici işlemler uygulanır.

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları

  • Öncelikli olarak ağız sağlını kötü etkileyen durumların tedavisi en önemli aşamadır. Gerekli seviyeye gelindikten sonra bunun idamesi için işlemlere başlanır.
  • Fissür Örtücü Uygulamaları
  • Flor Jeli/Verniği Uygulamaları
  • Çürük Riski Testi
  • Diş sıkma şikayetlerinin takibi (Plak tedavisi sert veya yumuşak)

Fissür Sealent (Fissür Örtücü)

Bu tedavi Kalıcı (sürekli) dişleri korumak amacıyla yapılan bir işlemdir. Daimi dişlere uygulandığı için erişkinlerde sıklıkla uygulanmaktadır. Süt dişleri 6 yaşından itibaren yerlerini daimi dişlere bırakmaktadır. Süt dişi sürme yaşları, Daimi diş sürme yaşlarına PEDODONTİ başlığımız altında detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Fissür Örtücü uygulama bu aşamada başlanabilir. Birinci büyük morfolojisi dişi yapısı gereği girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir ve  bu yüzden yemek artıklarını barındırabilmekte, temizliğine yeterli özen gösterilmediğinde çürüklere neden olabilmektedir. Bu durumda fissür örtücü uygulaması ile dişler çürümeden koruyarak tedavisi yapılabilir. Fissürler özel dolgu maddeleri ile daha temizlenebilir, bakteri birikiminin zorlaşacağı hale dönüşür. Fissür örtücü fiyatları ortalama bir adet dolgu fiyatı ile eşdeğerdir. Uzun dönemde getirileri düşünüldüğünde çok yararlı bir tedavidir.

Florür Uygulamaları

Flor uygulamaları günümüzde gündemde sık sık kendine yer bulmakta, bunun sağlık açısından zararlı olduğu yönünde izlenim oluşturulmaktadır. Blog kısmından “FLOR ZARARLI MI?” Başlığımızdan bilimsel dayanaklarla daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

En etkili yapılan tedavi çeşitlerinin başında gelen florür tedavisi sağlıklı kişilerde doğru dozlarda uygulandığında önleyici etkili bir tedavidir. Dişlerinde hassasiyet ve erozyon durumu yaşayanlarda, çürüğe eğilimi olan bünyeye sahip kişilerde, sistemik ve herediter rahatsızlıklarından dolayı özel bakım gereken kişilerde uygulanmaktadır. Tedavi, çürük oluşum risklerine göre belirlenen miktarda uygulanmalıdır.

Yer Tutucu

Bu tedavi karışık dişlenme döneminde olan çocuklarda; erken süt dişi kaybında veya öngörebilecek sorunları engellemek amacıyla uygulanmaktadır. Hareketli ve Sabit olmak üzere iki şekildedir. Malzeme olarak metal ve plastik seçenekleri vardır. Kaybedilen diş sayısı ve ihtiyaca göre seçim yapılır. Diş hekimi tarafından ölçüsü alındıktan sonra tutucu laboratuvar ortamında hazırlandıktan sonra diş hekime tarafından yerleştirilmektedir. Tedavi sağlandığı zaman hekim tarafından çıkarılmaktadır. Ankara yer tutucu ücretleri, yer tutucu düşer mi sık karşılaştığımız sorulardandır bu konuda en iyi bilgiyi uygulayıcı hekimden alabilirsiniz. Fiyatlar tutucu türüne göre değişiklik göstermektedir.

Ağız Bakımı Nasıl Olmalı?

Koruyucu diş hekimliğinin ilgilendiği esas konu diş ve ağız sağlığıdır. Bunun için de uygulamalara ek olarak kişinin günlük diş bakımını yeterli şekilde yapması gereklidir. Yeterli kelimesini açarsak amaca yönelik doğru hareketler ve malzemeler kullanılarak ihtiyacın sağlanmasıdır. Bunun için esas temel çocuk yaşlarda bilinç oluşturulmalı ve ebeveynler ile diş doktorunun kontrolü altında iletişim şeklinde olması anahtardır. Bunun dışında çocuk yaşlarda edinilmeyen diş bakımı kazanımı ilerleyen yaşlarda kazanılabilir. Bu konuda da diş doktorunun pratik çözüm süreci kolaylaştırmaktadır.

Çocuklar için  doktor tarafından çocuğun dikkatini ve ilgisini çekecek şekilde bu işlemlerin önemi anlatılmalı, gerekli ekipmanlar konusunda yol göstermelidir. Bunun yanı sıra çocuğa diş bakımı yapmazsa ne sonuçlar olacağı gösterilerek anlatılmalı ve uygulama, diş fırçalama teknikleri gösterilmelidir. Hatta doktor ve ebeveynler çocuk ile birlikte diş fırçalama uygulaması yapmalıdır. Bu aşamadan sonra ise koruyucu diş hekimliği için görev ebeveynlerindir. Çocuklarda model ailedir eğer ailede böyle bir alışkanlık yoksa çocuk için beklenmesi ütopiktir.

Koruyucu Diş Hekimliği ve Ortodonti

Koruyucu diş hekimliği çok geniş bir alandır.  Süt dişlerindeki ara yüz çürükleri diye bahsettiğimiz minimal çürükler bile ileride yer darlığı, dişlerde yamukluk, çapraşıklık oluşturmaktadır. Bu da maliyeti daha yüksek ortodontik tedavilere neden oluşturur.  Ortodonti tedavileri, çapraşık olan dişlerin düzeltilmesini sağlar. Ortodonti fiyatları dolgu fiyatlarına göre yüksektir. Bu tedavi çocuk yaşlarda başlar çünkü ilerleyen yaşlarda dişler sabitleşir ve düzeltilmesinin süresi uzar. Kontrol altında gelişen çocuklarda tedaviler daha kolay ve hızlı çözülebilir. Ortodonti tedavi ihtiyacı olanlarda gerektiğinde diş teli, damaklık ile sorunlar önlenir.

Hamilelerde Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları

Anne adaylarının ağız bakımı ve tedavileri de çocuk sağlığını etkileyeceği gibi annenin hamilelik süresi sonrası oluşacak problemlerini de engellemektedir. Gebeliğin ilk 3 ay ve son 3 ay tedavi için riskli bir dönem olmasına karşın orta 3 aylık dönemde de kadın doğum doktoru ile iletişim halinde tedaviler yapılabilmektedir. Hamilelik öncesi diş bakımı Avrupa ülkelerinde önceliklidir. Bu süreçte anne ağız bakımını normalde dönemden daha çok dikkat etmelidir. Çocuğun tüm sağlığında annenin bu süreçteki sağlığı önemli rol alır.

Koruyucu Diş Hekimliği Hangi Yaşlarda Uygulanır ve Kimler Yaptırabilir?

Bu tedavi felsefesinde bir yaş sınırı yoktur. Tedavi seçenekleri tabi ki yaş ile değişiklik oluşturabilmekte fakat her yaşta uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra gebe olan anne adayları da koruyucu diş hekimliği uygulamalarından yararlanabilir. Hatta hamile anne adayları için koruyucu diş hekimliği gereklidir.

Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamalarının Fiyatları Nedir?

Koruyucu diş hekimliği uygulamalarının fiyatları için hekiminize başvurarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki internetten alacağınız hiç bir bilgi hekimin muayenesi kadar gerçekçi olmayacaktır.